למה VDOC?

איך הבריאות שלנו תראה בעתיד הקרוב?

משבר הקורונה תרם רבות לתובנות חדשות באשר לדרך שבה הרפואה הדיגיטלית השפיעה והושפעה מן המצב. מה צפוי לדייק את פיענוחן של בדיקות דימות, כיצד צפויות להתנהל הפגישות עם הרופא/ה ואיך אבחון מידי יכול לעזור? זאת ועוד בכתבה

טכנולוגיות חדשות בתחום הרפואה הדיגיטלית מתפתחות באופן קבוע. אלא שבעקבות משבר הקורונה החלו שיתופי פעולה טכנולוגיים יוצאי דופן בעולם הרפואה, ואת ההשלכות והמשמעויות של שיתופי פעולה אלו אנו צפויים לחוות בעתיד הקרוב, את חלקם ניתן לראות כבר היום.

אילו מגמות וטרנדים טכנולוגיים הבטיחו את מקומם בשנת 2019, ואילו צפויים להתחזק בעקבות המשבר? לפניכם כמה מן המגמות הבולטות ביותר בתחום זה.

אוטומציה

מסקירה של פרובס לשנת 2019 עולה כי באמצעות אלגוריתם של אינטליגנציה מלאכותית (AI) ניתן לבצע אוטומציה שתפחית טעויות, תאיץ תהליכים רפואיים ותפחית עומסים. כך למשל, לצורך אבחון של דימות יכול/ה רדיולוג/ית לבלות שעות בעבודה אינטנסיבית כדי לפענח את הצילום. שעות העבודה הרבות והעמוסים שבהם נתונים הרדיולוגים/ות עלולים גם להוביל לאבחונים שגויים. שימוש באלגוריתם AI הוא המפתח להעלאת התפוקה, להאצת הפיענוח ולאף דיוק גבוה יותר שלו.

טלרפואה

לפי הדו"ח השנתי של האנליסטית מרי מיקר, צפויה האצה מונומנטלית בתחום זה, והמעבר למפגשים הדיגיטליים של רופאים ומטופלים הוא תחילתו של עידן חדש. מגפת הקורונה הזכירה לנו שמפגש רפואי מרחוק יכול לעיתים לעזור למטופלים להמשיך ולשמור על בריאותם, במקרים רבים המפגש עם הרופא/ה אף אינו מצדיק כל פגישה פרונטלית.

מפגשים רפואיים וירטואליים אינם מסייעים רק למטופלים והם טומנים בחובם מספר יתרונות משמעותיים בכל הנוגע לניהול יעיל יותר של המרפאה וכן גם שיפור הטיפול עצמו:

  1. הגדלת כמות המטופלים
    שירותי רפואה מרחוק מותחים את גבולות המרפאה ואת שעות הביקור ומאפשרים לקבל מטופלים גם מאזורים מרוחקים. מעבר לכך, רפואה מרחוק מסייעת ביצירת מודל עסקי חדש המותאם לכל מרפאה.
  2. שיפור בהיענות המטופל לטיפול
    באמצעות שירותי רפואה מרחוק חולים כרוניים יכולים לדווח על מצבם מביתם, ללא צורך בהגעה אל המרפאה. כך יכול הרופא לנטר את מצבו של המטופל מרחוק ולהתאים את הטיפול. הדבר יעיל במיוחד בכל הנוגע למטופלים מבוגרים יותר. שירותים אלה מגבירים את היענות המטופל לטיפול וכך מסייעים בשיפור מצבו.
  3. מתן טיפול מוקדם – לפני התדרדרות המחלה
    מעקב קבוע וטיפול מתאים בחולים מרחוק עשוי לסייע במניעת החמרה במצב הבריאותי.
  4. ירידה בכמות המטופלים שאינם מגיעים לתור שנקבע רפואה מרחוק עשויה לצמצם את כמות התורים שמתבטלים.

המגמה המתהווה הולכת וצוברת תאוצה גם בישראל: קיימות כיום פלטפורמות שונות המאפשרות ניהול של מרפאה דיגיטלית המאפשרת העברה של מידע רפואי באופן מוצפן ומאובטח. בעקבות כך, מספר מערכות לרפואה דיגיטלית אושרו על ידי משרד הבריאות לשם איסוף מידע, הצפנה שלו ושיתוף עם שאר גורמי הרפואה בעת הצורך.

דוגמה לכך היא פלטפורמת הרפואה הדיגיטלית Vdoc  אשר פותחה כדי לסייע לרופאים להתאים את המרפאה למגמה המתהווה, ולסייע בהענקת הטיפול המקיף ביותר גם עבור מטופלים שאינם יכולים להגיע אל המרפאה. למעשה, מדובר במערכת המאפשרת לרופאים להפוך את המרפאה שלהם למרפאה היברידית מלאה המשתלבת עם היומנים הקיימים.

באמצעות Vdoc הרופאים יוכלו לקבל מטופלים מרחוק, לשתף מסמכים בזמן אמת, להתממשק עם מערכת זימון התורים, לבצע סליקה באופן מאובטח ולנהל את היומן בצורה נוחה ויעילה. זאת ועוד, הפלטפורמה פועלת באינטגרציה מלאה עם קופות החולים.

גישה למידע

גישה למידע הרפואי של מטופלים היא עניין שקיים כבר שנים רבות.

בישראל, בקופות החולים מרבית המידע של החולים כבר מרושתת באופן דיגיטלי, כך שהרופא/ה של הקופה יודע/ת את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, כולל מקרים בהם המטופל/ת נמצא בשלב האבחון או הטיפול.

משני הדו"חות המצוינים לעיל עולה כי בעתיד צפוי המידע של המטופל/ת להיות נגיש גם לבתי החולים, כך שלמעשה לכל מערכות הבריאות תהיה גישה לנתונים על המטופל, ולא רק של מערכת בריאות אחת.

מידע רפואי הנגיש לכל איש מקצוע בתחום הרפואה צפוי לייעל את מהירות האבחון והטיפול בחולים/ות.

אבחון בזמן אמת

בדיקות מתוחכמות הן תחום מאוד מתפתח כיום וישנן כבר כמה בדיקות המאפשרות תוצאות מיידיות.

כך למשל בשנת 2018 הכריזה חברת סייט מדיקל כי היא מפתחת בדיקות המתבססות על לקיחת דם שתוצאותיהן מתקבלות בזמן אמת.

בתחילת דרכה התעסקה החברה באבחון מידי של מלריה, בהמשך עברה לספירת דם.

גם במשבר הקורונה עלתה החשיבות שבאבחון מידי, כאשר בדיקה של חברת אבוט המאפשרת אבחון של Covid-19 בתוך 5 דקות, אושרה ע"י ה-FDA.

אבחון מידי עשוי לתרום למקרים רפואיים רבים, במקרה זה האפשרות המיידית לבודד חולים עשויה לתרום במניעת התפשטות המגפה.

אלא שבדיקות מהירות שכבר נמצאות היום בשוק ברובן עדיין אינן זמינות לרופא/ה.

אבחון מידי הוא נקודה שעדיין מפגרת ודרוש פיתוח של בדיקות רבות נוספות כדי שניתן יהיה לאבחן מגוון מצבים בריאותיים בזמן אמת.

לפרטים ומידע נוסף מלאו את פרטיכם

Powered by  ©